Jak to všechno začalo?
Historie Kinder vajíček – neb, jak to všechno začalo?
V roce 1974 se italský výrobce čokolády Ferrero rozhodl vymyslet něco pro děti a začal do čokoládových vajíček Kinder SURPRISE (v italštině SORPRESA) umisťovat ručně malované figurky a miniaturní mechanické hračky. Zprvu se prodávaly zejména pro domácí, tedy italský trh, poté v Německu, Anglii a následně se začaly rozšiřovat i v mnoha dalších zemích světa. Dnes tedy čokoládová vajíčka můžeme koupit nejenom u nás, v České republice, ale i v Rusku, Ukrajině, Číně, Austrálii, a dokonce i ve Spojených státech Amerických. Proč dokonce? USA byly totiž až do roku 2017 jedinou zemí na světě, kde se Kinder vajíčka nesměla dlouhou dobu prodávat. Existoval zde zákon, podle kterého nesměly být takovéto hračky zcela ukryty ve sladkostech. Ale i tato překážka byla proražena a Kinder vajíčka se začala prodávat i na tomto trhu.
U nás v České Republice se po roce 1989 pomalu uvolňoval trh a samozřejmě čokoládová překvapení firmy FERRERO nezůstala pozadu. V roce 1992 byla prvně pro ČR vyrobena vajíčka s překvapením se sérií deseti hrošíků HAPPY HIPPO fitness. Každý rok vychází poslední dobou několik hlavních sérií figurek ať už v čokoládových vajíčkách či v Kinder JOY. Podoba je inspirována např. dobou jejich editace – velikonoce, vánoce. Dále aktuálními hranými filmy (např. Doba ledová, Looney Tunes, Máša a medvěd, Disney princezny, filmy ze skupiny Marvel). Nebo jsou to edice různých zvířat ze světa či dinosaurů. Jednotlivé série obvykle obsahují 10 figurek, ale není to pravidelností.
V roce 2014 oslavilo celosvětově Kinder vajíčko kulaté jubileum – 40 let. V rámci oslav vyšly speciální série, které jsou též součástí výstavy.
V létě je vydávána varianta Kinder JOY. V létě se čokoládová varianta neprodává, jelikož produkt není dostatečně chráněn proti teplu a lehce se vajíčko v teple deformuje.
Hračky ukryté v čokoládovém překvapení jsou vyráběny z materiálů mnoha barev a tvarů - ze dřeva, plastů, papíru, plyše i kovu. I v tomto smyslu je každá hračka překvapením. Každá hračka ovšem musí být nejen zajímavá a zábavná, ale musí především odpovídat standardům bezpečnosti.
Zajímavosti o vajíčku
Mezi těmi nejstaršími kousky byly různé skládačky zvířátek, autíček, dále kovové přívěsky či vojáčci a mezi ručně malovanými figurkami to byli astronauti, Disney figurky, 7 trpaslíků nebo vojáčci. Cena takové jediné figurky se dokáže vyšplhat i k 500 Eurům. Určitě všechny zajímá nejdražší figurka nebo hračka, která to je? To je velmi náročná otázka, protože i v tomto směru platí vztah nabídky a poptávky. Známé nebo neznámé figurky či hračky ze začátku výroby kinder vajíček apod. Výši ceny určité figurky ovlivňuje mnoho faktorů např.: stáří, počet vyrobených kusů, zachovalý stav, různé varianty nabarvení, speciálně vydané figurky k určité příležitosti apod. Uvedu jenom tak pro názornost, zjišťovala jsem nejdražší ručně malovanou figurku ke konci roku 2008 a na internetovém německém katalogu byla oceněna figurka z roku 1977 – Eskymák na 1.500,- Euro. V roce 2020 v německém klasickém katalogu byla nejdražší figurkou Egyptský voják s mečem ze série Egypťané vycházející mezi 70. – 80. Léty a to v hodnotě 2.200 Euro. A pozor! BPZ k této sérii dokonce je v hodnotě 4.000 Euro.
Sběratelé
Od roku 1980 zájem dospělých předčil nejdivočejší představy všech čokoládoven a vajíčka se stala neuvěřitelně populárním sběratelským artiklem. Ročně sběratelé těchto miniaturek koupí až několik set exemplářů.
V roce 1991 byl vydán v Německu první oficiální katalog figurek Kinder. Od té doby je vydáván a aktualizován 1x až 2x ročně. Někteří sběratelé se specializují pouze na ručně malované figurky, někteří pouze na skládačky (autíčka, lodě, hračky, puzzle apod.). Dokonce jsou sběratelé, kteří sbírají pouze, u nás se jim lidově říká, „papírky“ – BPZ (Beipackzettel) vydané vždy ke každé figurce nebo skládačce. Svět sběratelství je skutečně nepřeberný a nádherně barevný.